***********************************************************
DE KLASSE VAN CASSIS
De in Cassis w

De wijngrond binnen Cassis is niet zwaar noch donker, maar lichtbruin – vanwege zijn gehalte aan kalk. 



Het hart van Cassis, dat gelegen is aan de voet van een 14e-eeuws kasteel (privébezit), bestaat uit een wirwar van smalle straten waar het aangenaam slenteren en soms klauteren is, en uit kleine pleine
De website van het Office du Tourisme is www.ot-cassis.com.
*****************************************************************
SCHILDERIJ VAN DE MAAND
Dit voorjaar heb ik de Elzas weer eens in beeld gebracht – dit maal uit de lucht. Met veel dank aan Tristan Vuano die vanuit zijn vliegtuigje Coucou (Koekoek) prachtige foto’s maakt van deze prachtige wijnstreek: zijn dorpen, zijn wijngaarden en de nabije Vogezen. Alsace wijnman Philippe Durst bracht een in maart gemaakte foto van Tristan onder mijn aandacht: bloeiende amandelbomen bij de Mandelberg wijngaard in Mittelwihr. Waarna ik van Tristan toestemming kreeg om er een impressie van te schilderen. Meer details bij Landschappen op www.vinpressionist.com.
**************************************************
SINGE EINS…
‘Singe eins, trinke eins, tralalalalálala’ is de volledige, oneindig te herhalen tekst waarmee de Elzasser wijnbroederschap La Confrérie Saint-Etienne zijn bijeenkomsten zingend opvrolijkt. Voor het eerst hoorde ik dit wijnliedje in juni 1975, tijdens een chapitre en gezeten op een wit klapstoeltje in een schemerige, grote zaal van het Château de Kientzheim. De ongeveer vijfhonderd genodigden kregen vanaf vier uur ’s middags kenmerkende streekwijnen te proeven – Sylvaner, Riesling, Muscat, Tokay, Gewurztraminer – waarvan het commentaar steevast met een steeds luidruchtiger Singe eins werd afgesloten. De openbare proeverij had als vervolg een examentje voor aspirant-leden van de broederschap. Zij moesten bepaalde wijntypen blind herkennen, daarbij glimlachend gesouffleerd door de aanwezige producenten.
HET ARCHIEF SPREEKT
Na enkele officiële handelingen en talrijke geruisloos gevulde glaasjes Muscat begon, tot ieders vreugde, de maaltijd. Waarvan de eerste gang bestond uit foie gras, bereid door de gevierde chef-kok Pierre Gaertner van Aux Armes de France. De pâté smaakte prachtig, maar een groepje Amerikanen naast ons smeerde er… mosterd op. De wijnboer tegenover mij durfde bijna niet te kijken en kreeg tranen in zijn ogen. ‘Moutarde sur le foie gras!’ werd overal gefluisterd, ‘een schandaal’, maar de barbaren aten onverstoord door. Een van mijn tafelgenoten was Bernard Heydt-Trimbach, technisch directeur van Maison Trimbach, een van de meest gerespecteerde wijnhuizen ter plekke. Snel sprekend en heel gedetailleerd schetste Bernard (foto) de toen weinig rooskleurige situatie van Alsace als wijngebied. De export bijvoorbeeld vertoonde een dalende trend. Hoe die te doorbreken? ‘L’avenir de l’Alsace c’est la qualité.’ Wijze woorden.
Een jaar eerder had ik het in Ribeauvillé gevestigde Trimbach bezocht, voor een proeverij met Bernard, van wijnen uit vat en fles. De riante Riesling Cuvée Frédéric Emile 1971 en de nog geuriger, ook letterlijk indrukwekkende Gewurztraminer Cuvée des Seigneurs de Ribeaupierre 1971 stalen de show. Mijn gastheer gaf tegelijk allerlei tips. ‘Doe een beetje Muscat in een meloen om deze nog beter te laten smaken.’ En ‘Wijnmakers bevelen bij foie gras een Tokay van pinot gris aan, maar fabrikanten van foie gras prefereren juist de minder uitgesproken Riesling opdat de smaak van hún product dan beter tot zijn recht komt’.
Die avond werden het gesprek en het proeven voortgezet in Moulin du Kaegy, een luxe boerderijrestaurant ergens achter Mulhouse. Bernard zelf reed ons ernaar toe. Behalve mijn vrouw had hij ook onze reisgenoten Anja en John uitgenodigd, twee wijnminnende schoolvrienden. Het diner was de lange, lange rit waard. Na de meesterlijke Trimbach Muscat 1959 verscheen een net zo meesterlijke foie gras. Waarvan wij, tot ons aller blijde verrassing, desgewenst een twee portie konden krijgen. Begeleider was de goudkleurige, geweldige Trimbach Tokay 1967. Een andere kelderschat kwam bij de Munster en na het konijn in mosterdsaus, de Trimbach Gewurztraminer 1959. Een wijn die nog zo verbazend vitaal smaakte dat Bernard zei ‘Het lijkt wel of hij begonnen is aan een tweede jeugd’. Bij de koffie trakteerde de zeer wijnkundige patron-cuisinier Bernard Begat ons op een zo exceptionele Armagnac dat op de fles een sticker was geplakt met de tekst ‘Ne pas servir sans ordres de la Direction’. Geen wonder, het oogstjaar bleek 1904 te zijn. Het scheelde een haartje of op de terugweg hadden wij gezamenlijk het Singe eins ingezet.
****************************************************************
Op de terugreis van de derde Kruistocht werd Richard Leeuwenhart (1157-1199) – koning van Engeland, hertog van Normandië en Aquitanië – in Dürnstein aan de Donau gevangen genomen en beschuldigd van moord op Koenraad, de neef van hertog Leopold V. Waarna men hem gevangen zette in het kasteel van Dürnstein. Later werd Richard vrijgekocht en keerde hij terug naar zijn troon in Engeland. Aldus de toelichting van de grote etikettenverzamelaar Bert Wentzel, jokebertwentzel@gmail.com, die dit Oostenrijkse Löwenherz label selecteerde uit zijn collectie.
.
Disclaimer. Alle afgebeelde foto’s op deze website in dit maandmagazine zijn afkomstig van de auteur zelf of werden rechtenvrij c.q. met toestemming verkregen van wijnproducenten, wijnorganisaties, wijnhandelaren, promotiebureaus, streek- en landenorganisaties, toeristenbureaus en andere betrokkenen.








